Kružnice sedí na bagru a telefonuje

*****

stránky naší třídy

www.betterthebest.blogspot.com - jukněte tam please!!!!!!!
MOTORKY









Kájoušek :)




Seč




Pohled od babiččina domu






















ÚNOROVÝ PŘEVRAT

OBSAH: 1) ÚNOROVÝ PŘEVRAT
2) KLEMENT GOTTWALD
3) ZDROJE




ÚNOROVÝ PŘEVRAT

V souladu se stalinskou politikou vůči středoevropským a východoevropským spojencům Sovětského svazu se vyhraňoval i postup československých komunistů vůči domácím spojencům. Mizela jejich ochota k jakýmkoli kompromisům, neshody ve vládě se odehrávaly na pokraji vládní krize. Ve slepé uličce se v důsledku jejich postupu ocitla i jednání o nové ústavě. Nekomunistické strany na druhé straně opožděně, ale přece nacházely společnou řeč jak v parlamentě, tak na okresní a místní úrovni. Naděje na vytvoření společné fronty posílily výsledky listopadového sjezdu sociálně demokratické strany, na kterém se velká část delegátů vyslovila pro obranu demokratických principů. Mezi komunisti vzrůstala nedůvěra na výsledky příštích voleb a prosazoval se požadavek vypořádat se s politickým protivníkem neústavní cestou. Na počátku roku 1948 rozhodlo komunistické vedení zahájit „mobilizaci mas” ke střetnutí se „silami reakce”. Na 22.února svolali komunistické odbory do Prahy sjezd závodních rad, o šest dní později se měl konat sjezd rolníků. Politické napětí v zemi vrcholilo.

Předmětem rozhodujícího střetnutí ve vládě se staly poměry v Bezpečnosti. Nekomunistické strany požadovaly objasnění krčmářského případu a mostecké aféry, chtěly vytvořit komisi pro vyšetřování postupu bezpečnostních orgánů na Slovensku. Ministr vnitra V. Nosek odpověděl přesuny ve velitelském sboru Bezpečnosti, které měly komunistům zajistit úplnou kontrolu hlavního města. 13. února vláda rozhodla, aby realizace ministrových rozkazů byla zastavena. Nosek se odmítl rozhodnutí vlády podřídit. 17. února se ministři národně socialistické, lidové a demokratické strany dohodli, že nebude-li usnesení splněno, podají demisi. Doufali, že v rozhodujícím okamžiku se k nim připojí i sociálně demokratičtí, kteří v posledních střetnutích spolupracovali s protikomunistickým blokem.

Rozhodnutí o demisi demonstrovalo jasně, natolik by li demokratičtí politikové v zajetí iluzí o možnosti svést boj s komunisty parlamentní cestou a natolik jim chyběl plán dalších společných akcí. Rozhodli se riskovat zásadní konflikt ve chvíli, kdy veškeré výhody byly jasně na straně protivníka. Komunisté měli pod kontrolou nejdůležitější mocenské nástroje, zmobilizovali již své stoupence, kteří měli v nejbližších dnech zaplavit rozhodující politické město – Prahu. Měli také pevně zformované a dynamické vedení a mocného zahraničního spojence, na jehož podporu se mohli spolehnout. Naproti tomu demokratické strany spojovalo pouze odmítnutí nedemokratického postupu komunistů. Mezi nekomunistickými politiky panovala stranická řevnivost, žádný z nich nebyl natolik výraznou osobností, aby se mohl ujmout řízení probíhajícího boje. Vazby 4eskoslovenska na Západ byly zásadním způsobem narušeny a většina světových politiků je považovala za definitivní součást sovětského bloku.

Své naděje vkládali odstupující ministři do prezidenta Beneše, který se stále ještě těšil velké autoritě jak mezi politiky, tak na veřejnosti. Mezi jeho ústavní pravomoci patřilo jmenovat v případě vládní krize úřednickou vládu a především vypsat předčasné volby. Hlavně národní socialisté byly přesvědčeni, že výsledky voleb by vyzněly v neprospěch komunistů. Prezident mohl také demisi odmítnout, a tak donutit komunisty, aby se buď podřídili rozhodnutí vlády a vrátili se tak alespoň dočasně k ústavním pořádkům, nebo aby nesli zjevnou a nepochybnou vinu na rozbití Národní fronty.

Dne 20.února, poté co se ukázalo, že ministr Nosek dosud nesplnil usnesení vlády, nařídili ministři Petr Zenkl, Hubert Ripka, Jaroslav Stránský a Prokop Drtina ( nár. soc. ), Jan Šrámek, František Hála, Adolf Procházkách, Jan Kopecký ( lid. ), Štefan Kočvara, Ivan Pietor, Mikoláš Franek a Ján Lichner ( dem. ) oficiálně prezidentu republiky, že odstupují ze svých úřadů. Komunisté byly na tento krok připraveni a již následujícího dne přišli s vlastním plánem na řešení vzniklé vládní krize. Požadovali, aby prezident demisi přijal a doplnil vládu o minstry podle jejich představ. V atmosféře perfektně zinscenovaných masových demonstrací komunistických přívrženců, s představou hrozící občanské války a následujícího sovětského zásahu, nenašel stárnoucí a nemocný Beneš dostatek odvahy pustit se do boje. 25.února 1948 přistoupil na komunistické požadavky, přijal demisi demokratických ministrů a jmenoval vládu složenou téměř výlučně z komunistů a jejich nejvěrnějších spojenců. Klement Gottwald mohl manifestantům na Staroměstském náměstí vítězně oznámit „ porážku reakce ”.

Následujícího dne vydaly vlády Spojených států, Francie a Velké Británie prohlášení o událostech v Československu, ve kterém konstatovali, že „prostřednictvím uměle a záměrně vyvolané krize a za použití jistých metod, vyzkoušených již předtím na jiných místech, bylo znemožněno svobodné působení parlamentních institucí a zavedena skrytá diktatura jedné strany pod zástěrkou vlády národní jednoty”. Toto hodnocení bylo jistě výstižné. K dalším krokům ve prospěch československé demokracie neměly v té době západní mocnosti dost sil, ani dostatečně silný motiv. Převzetí moci komunisty bylo provázeno početnými vystoupeními na jejich podporu. Proti převratu demonstrovala jen nevelká skupina studentů, dožadujících se přijetí u prezidenta Beneše. Rozhodující část obyvatel zůstala pasivní a mlčící většinou,která si nedovedla představit, co bude následovat.

„…..ne všechen československý lid si přeje zánik demokracie, ale Vy pánové a Vámi vedená strana si přeje, abych svým podpisem zabil demokracii v Československu a zradil nejen sebe, ale i celému národu nedražší přísahu, jež tkví ve slovech slibu Presidentu-Osvoboditeli: ,Věrni zůstaneme.´
Jestli tak činím, tedy jen proto, abych zabránil bratrovražedným bojům, jimiž mně vyhrožujete a jež jste schopni vyvolat. Věřím že lid československý pochopí můj čin a při nejbližší příležitosti ve své většině prokáže, že jsou mu cizí metody, jichž užíváte, a že jste podceňovali mravní vyspělost, věrnost a demokratický smysl našeho lidu.”
( Z magnetofonového záznamu projevu Edvarda Beneše k delegaci, vedené Klementem Gottwaldem, při podpisu demise demokratických ministrů v únoru 1948 )
Komunisté zakázali i mládežnické organizace typu Sokola a skautských oddílů. Nahradili je jednotnou mládežnickou organizací, členěnou na mladší pionýry a starší svazáky.


KLEMENT GOTTWALD(23.11.1896-14.3.1953)
"Říkal si 'Prezident hospodář'"
Obrázek Klementa Gottwalda
Klement Gottwald, první komunistický prezident Československa, přichází na svět 23. listopadu roku 1896 v Dědicích jako nemanželský syn chudé zemědělské dělnice.
Před první světovou válkou se Gottwald vyučí ve Vídni truhlářem, zároveň se účastní činnosti v dělnickém tělovýchovném hnutí a mezi sociálnědemokratickou mládeží.
V letech 1915 až 1918, v době první světové války, je K. Gottwald vojákem rakousko-uherské armády. V létě roku 1918 ale z této armády dezertuje, po 28. říjnu, po vzniku samostatného Československa, slouží pak dva roky v Československé armádě.
Ve dvacátých letech, do roku 1926, je Klement Gottwald funkcionářem komunistické strany na Slovensku a redaktorem komunistického tisku.
V letech 1926 až 1929 pracuje Klement Gottwald v pražském sekretariátu KSČ - v této době se mu podaří zformovat důsledně kominternovskou (promoskevskou) opozici proti jejímu tehdejšímu vedení. Podle místa sekretariátu strany v Praze se jeho mladým stoupencům začíná v této době říkat "karlínští kluci".
Od roku 1928 je Klement Gottwald členem vedoucího orgánu Komunistické Internacionály (Kominterny), její exekutivy, tj. její výkonné složky.
V únoru roku 1929, na jednání V. sjezdu KSČ, se Klement Gottwald společně s Guttmannem, Švermou, Slánským, Kopeckým a Reimanem dostávají do vedení strany - 21. září téhož roku pak Gottwald, poslanec parlamentu, vystoupí v Národním shromáždění s projevem, v němž naznačí, jakým způsobem a jaký režim chce jeho strana v Československu nastolit: "A my jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krkem. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tomhle mistry... Přejde vás smích!"
V první polovině třicátých let Klement Gottwald vystupuje ostře proti Československu jako takovému - považuje jej za výplod imperialistické světové války a versaillského systému. Demokratickému režimu první republiky přisuzuje fašizační tendence (jednu dobu hovoří dokonce o fašistické diktatuře) - za koncentrační bod těchto tendencí pak považuje "Hrad" prezidenta T.G. Masaryka. Sociálním demokratův spílá Gottwald do sociálfašistů - říká o nich, že jsou to případní "nositelé fašistického převratu". Jakékoliv sociální reformy první republiky pak Gottwald odmítá jako pokus o "otupení revolučních snah směřujících k nastolení diktatury proletariátu."
Ve druhé polovině třicátých let provede Klement Gottwald v politice KSČ řadu změn - tyto změny odpovídají změnám v zahraniční politice Sovětského svazu a politice lidové fronty a obrany proti fašismu, určené na VII. kongresu Kominterny v létě roku 1935 - lidová fronta se má stát pouze mezistupněm k diktatuře proletariátu sovětského typu.
V září a říjnu roku 1938 patří Klement Gottwald k hlavním představitelům opozice proti přijetí Mnichovského diktátu.
Po zákazu KSČ emigruje Klement Gottwald v listopadu roku 1939, tedy již po okupaci Československa Německem, do Sovětského svazu, kde pak až do roku 1941 zastává politiku odpovídajícímu sovětsko-německému paktu ze srpna roku 1939.
Po napadení Sovětského svazu v červnu roku 1941 se Gottwaldova politika mění - vytváření protihitlerovské koalice chápe jako svoji velkou příležitost a šanci prosadit se. Již v této době začíná promýšlet pozdější převzetí moci v Československu, z Benešova velvyslance v Moskvě učiní "trojského koně" mezi sociálními demokraty, zároveň si zajistí i budoucího "nepolitického"; ministra národní obrany L. Svobodu, v němž čeští komunisté v sovětské emigraci shledávají vhodného muže ke "spojení československé vojenské slávy s velkou věcí Sovětského svazu".
V prosinci roku 1943 se Klement Gottwald dohodne s představitelem londýnské emigrace E. Benešem na sjednocení domácího a zahraničního protinacistického odboje.
Mezinárodní poměry a vývoj války umožní pak Gottwaldovi a jeho moskevským komunistům zásadním způsobem promluvit do poválečného uspořádání v Československu - Gottwaldův projekt Národní fronty a Košického vládního programu zaručuje pro komunisty velký vliv ve státě: a to díky vyřazení představitelů domácího odboje i předválečné agrární, národně demokratické a živnostenské strany z podílu na moci v obnoveném Československu.
10. května roku 1945 se Klement Gottwald vrací do Prahy jako místopředseda československé vlády a předseda Národní fronty. Od stejného roku až do své smrti je Gottwald zároveň předsedou KSČ.
Když komunisté v roce 1946 vyhrají v podstatě demokratické volby, stává se Klement Gottwald 2. července předsedou vlády - v následujících letech (1946-47) se pak stylizuje do role rozvážného státníka a budovatele republiky, pohrává si dokonce s myšlenkou "specifické československé cesty k socialismu". Přitom si již od roku 1945 nechává budovat své agentury v nekomunistických československých stranách, jeho lidé ovládají i jednotné odbory a jednotnou organizaci mládeže.
V únoru roku 1948 se nekomunisté odhodlají k odporu - dvanáct ministrů nekomunistických poslanců podává demisi z Gottwaldovi vlády, ale jejich odchod není účinný; Gottwald má již v ruce armádu, bezpečnost ( policii) a další nástroje potřebné k úspěšnému uskutečnění mocenského převratu.
14. června roku 1948 je Klement Gottwald po abdikaci E. Beneše zvolen do funkce československého prezidenta.
Za Gottwaldovy vlády dochází na počátku padesátých let k mnoha politickým vykonstruovaným procesům, je rozpoután politický teror - na základě zákona na ochranu lidově demokratické republiky č. 231/1948 Sb. je vyneseno přes 230 rozsudků smrti, přes sto tisíc občanů je odsouzeno k doživotí či mnohaletým vězením. Během pěti let je bez soudu deportováno do táborů nucených prací. Kárnými vojenskými jednotkami PTP (Pomocné technické prapory) projdou desítky tisíc "protistátních živlů". Nakonec Gottwald posílá na šibenici i jedenáct ze svých nejbližších předních komunistických funkcionářů v čele R. Slánským.
V roce 1953 Klement Gottwald, závislý na alkoholu a trpící následky luetické nákazy, umírá krátce po návratu z pohřbu J. V. Stalina. Bezprostřední příčinou smrti je prasklé aneurysma aorty.

Klement Gottwald při projevu na Staroměstském náměstí 21. února 1948


ZDROJE:
Ilustrované dějiny historie českých zemí – Petr Černej
CD – Dějiny zemí koruny české
Internet

Mussolini

Benito Amilcare Andrea Mussolini

Benito Mussolini italský fašistický politik, předseda vlády a diktátor, který po boku hitlerovského Německa zatáhl Itálii do bojů druhé světové války, přichází na svět 29. července roku 1883 v italském Predappiu v rodině kováře.
V mládí Mussolini studuje na učitelském ústavu - po absolutoriu (v roce 1901) pak Benito Mussolini krátký čas působí jako učitel ve vesnici Gualtieri nedaleko svého rodiště - již ale v roce 1902 učitelské místo opouští a odchází do Švýcarska, kde se pak živí pomocnými pracemi. Po návratu do Itálie (v roce 1904) nastupuje Mussolini prezenční vojenskou službu, po roce 1908 se pak živí jako příležitostný novinář, snaží se přitom (neúspěšně) prosadit i jako literát.
V roce 1912 se Benito Mussolini stává redaktorem stranických novin Italské socialistické strany (sám je jejím členem od roku 1902), nazvaných Avanti (tj. Vpřed), o dva roky později, v roce 1914 se pak stává jejich ředitelem. Stále ještě v roce 1914 je ale Benito Mussolini ze socialistické strany vyloučen - důvodem jsou Mussoliniho odlišné názory na vstup Itálie do bojů první světové války. Benito Mussolini po svém odchodu z řad socialistické strany (a z listu Avanti) začíná vydávat list Il popolo d'Italia, kde poprvé nastiňuje program své budoucí politické strany, v letech 1915-17 pak Benito Mussolini bojuje v řadách italské armády v bojích první světové války - válka pro něj končí zraněním (je zasažen do hýždí střepinami z granátu). Po skončení první světové války se Benito Mussolini vrací k myšlence na založení vlastní politické strany a v roce 1919 pak vzniká v Miláně polovojenská politická organizace Fasci di Combattimento (tj. Bojové svazky) - v roce 1921 je pak tato organizace změněna na fašistickou stranu, nesoucí název Partito Nazionale Fascista.
V čele své strany se pak Benito Mussolini během krátké doby dostává až na krajní pravici italského politického spektra (do italského parlamentu se jako poslanec dostává v roce 1921), po pochodu fašistických "černých košil" na Řím je pak v roce 1922 jmenován italským králem Viktorem Emanuelem III. předsedou vlády - v jejím čele pak Benito Mussolini zahajuje program rozsáhlých hospodářských reforem, zároveň stále více uzurpuje moc do svých rukou.
V roce 1925 začíná Benito Mussolini vládnout Itálii otevřeně diktátorským způsobem - začíná být titulován jako capo del governo e duce del fascimo (tj. šéf strany a vůdce státu), je nastolena diktatura jediné povolené politické strany, zavedena cenzura, političtí oponenti (zejména socialisté a komunisté) jsou perzekuováni a vražděni.
Ve třicátých letech 20. století, poté, co je upevněna jeho moc nad Itálií, začíná období Mussoliniho zahraničních, politických i vojenských výbojů - v roce 1935 zaútočí bez vyhlášení války Mussoliniho Itálie na Habeš (Etiopii) a v květnu roku 1936 je Habeš začleněna mezi italské koloniální panství.
V roce 1936 pak Benito Mussolini vojensky a hospodářskou pomocí podpoří ve španělské občanské válce Francovy fašisty, později se pak Mussolini připojuje k Paktu tří, tj. k nacistickému Německu a Japonsku.
Od roku 1939 (od dubna) pak Mussoliniho Itálie okupuje Albánii, v roce 1940 se pak Benito Mussolini připojuje se svým státem k Paktu tří (tj. k nacistickému Německu a Japonsku) a


účastní se útoku na Francii a Řecko, později se pak italské jednotky účastní útoku na Sovětský svaz.
V červenci roku 1943 je pak Benito Mussolini, poté, co postupně ztratí podporu veřejnosti i vedení své strany, svržen (král Viktor Emanuel III. jej zbavuje premiérské funkce), zatčen a uvězněn - již v září stejného roku je ale Benito Mussolini nicméně německým komandem osvobozen a postaven do čela tzv. Italské socialistické republiky, vazalského státečku na severu Itálie s centrem v Saló, podřízeného nacistickému Německu.
Když na jaře roku 1945 armády Spojenců začne být Mussoliniho pozice na severu Itálie ohrožena, rozhodne se Benito Mussolini k útěku do Německa - během tohoto útěku je ale poznán a nedaleko jezera Como pak i zatčen i se svojí milenkou C. Petacciovou: 28. dubna jsou pak oba partyzány zastřeleni a jejich těla jsou veřejně vystavena v Miláně.

Čínská a indická matematika

Čínská a indická matematika

V Indii i v Číně se začala matematika vytvářet asi ve stejné době jako v Egyptě – před více než 5 000 lety. Již na začátku našeho letopočtu byli Indové pozoruhodnými matematiky. V lecčems přispěli i starým Řekům. Avšak Indie byla izolována od ostatních zemí tisícikilometrovými vzdálenostmi a vysokými horami.
Arabové byli prvními cizinci, kterým se poštěstilo přiučit se u indických matematiků. V Indii se mohli skutečně mnohému naučit.

Indie
Před dvěma nebo dvěma a půl tisíci lety před n. l. byly napsány staroindické knihy zvané védy.
V těchto knihách a v přepracovaných tzv. sutrách jsou podrobná pravidla pro přeměnu obrazců na jiné se stejným obsahem, pro rozdělování a skládání těchto obrazců. Indové přitom používají hlavně pravoúhlých trojúhelníků, jejichž strany jsou vyjádřeny celými čísly.
Ve védách jsou uvedeny tyto typy trojúhelníků:
se stranami 3, 4, 5 a tomu podobné, jejichž strany jsou 3k , 4k , 5k ( k je přirozené číslo )
se stranami 5, 12, 13 a 5k , 12k , 13k
se stranami 8, 15, 17 a 12, 35, 37
pravoúhlé trojúhelníky mají tu vlastnost, že součet obsahů čtverců nad odvěsnami se rovná obsahu čtverce nad přeponou ( Pythagorova věta ).
Tomuto požadavku vyhovují trojúhelníky s prve uvedenými stranami. Např.:
12² + 35² = 144 +1225 = 1369 = 37²

Sestrojení obrazce jiného tvaru, který by byl přesně stejně veliký jako daný obrazec, a jiné podobné úlohy jsou také podstatnou částí řecké geometrie a učí se jim u nás ve škole.
Stavitelské umění vyžadovalo skládání čtverců, trojúhelníků nebo mnohoúhelníků ze čtvercových desek nebo cihel. Tento úkol byl pravděpodobně podnětem k vypracování nauky o trojúhelníkových, čtvercových a všeobecně mnohoúhelníkových číslech. Tato nauka byla velmi rozšířená i v Řecku.
Trojúhelníkovými se nazývala čísla 1, 3, 6, 10, 15 atd.,čtvercovými 1, 4, 9, 16, 25 atd.Zobrazíme-li cihly tečkami, pak tato čísla představují množství teček
( cihel ) nezbytných pro sestrojení trojúhelníka nebo čtverce při postupném zvětšování jejich stran tak, jak ukazují nákresy.
Čtvercové desky ( cihly ) byly základním stavebním materiálem v Indii, a zvláště v sousedním Babyloně, kde je veliká nouze o kámen i dřevo. Stejná velikost obrazců se určuje podle počtu těchto desek.
Tato praktická úloha stavitelského umění vyvolala otázku o určování počtu desek nezbytných pro sestrojení trojúhelníka, čtverce nebo mnohoúhelníka s danou velikostí obsahu.
Řešení této úlohy vyžadovalo studium vlastností posloupnosti přirozených čísel: 1, 2, 3, 4………,čísel trojúhelníkových 1, 3, 6, 10, 15………, a čtvercových: 1, 4, 9, 16,……Těmito otázkami se zabývaly Babyloňané , Indové a později řečtí matematici, zvláště Pythagoras ( VI. Stol. p.n.l. ) a jeho škola.
V životopisech Pythagorových se vypráví o jeho pobytu v Egyptě, v Babyloně a Indii. Je pravděpodobné, že mnohé jemu připisované objevy, počítajíc v to učení o tzv. obrazových číslech, pocházeli vlastně z Babylona a Indie, kde tato nauka vznikla z úkolů stavitelského umění těchto zemí.
Nejcennějším příspěvkem Indů do pokladnice matematických poznatků lidstva je námi používaný způsob zápisu čísel pomocí deseti znaků: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0.
Základem tohoto způsobu je myšlenka , že táž číslice označuje jednotky, desítky, stovky nebo tisíce, podle toho na kterém místě stojí. Chybí-li nějaké řady, označí se jejich místo nulami, které se připisují k číslicím.
Konečné zpracování této místní nebo posiční numerace, myšlenky, kterou měli Babyloňané,je největší zásluhou Indů.
Velký francouzský matematik Laplace k tomu poznamenává: „Myšlenka, vyjádřit všechna čísla několika znaky tím, že jim dáváme podle významu tvaru i význam místa, je tak prostá, že právě pro tuto prostotu je těžko ocenit, jak je podivuhodná. Že není lehké k tomu dojít, vidíme jasně na příkladu řeckých mudrců – Archimeda a Pollonia, jimž tato myšlenka zůstala skryta.”
Velký objev místní soustavy numerace nebyl učiněn nějakým geniálním člověkem. Tento objev Indů, stejně jako všechny objevy Egypťanů a Babyloňanů, jsou výsledkem dlouhého, postupného obohacování zkušenosti a pozorování celého národa. Takový je původ mnoha na první pohled velmi abstraktních matematických poznatků.
Co to vůbec je poziční číselná soustava?
Od nepaměti zapisovali lidé čísla podle řádů: jednotky, stovky, tisíce, atd. Indové při svém zápisu používali rovněž řádů. Měli však podstatně více názvů, než máme my – každý řád označovali zvláštním termínem. My říkáme třeba desetitisíce, v jazyku hindí se však název tohoto řádu nevyjadřuje termíny pro dva předchozí řády, ale zvláštním slovem. A tak je to i pro statisíce, desetimilióny a další.
Aby mohli vyjádřit velké číslo museli po každé číslovce uvést ještě název jejího řádu. Kolik bylo číslic, tolik bylo i slov. To bylo těžkopádné, nepohodlné a proto si Indové našli jiný způsob vyjadřování. Dnes když oznamujeme číslo telefonu – třeba 42752 – neříkáme čtyřicet dva tisíce, sedm set padesát dva, ale jednoduše čtyři, dva, sedm, pět, dva. To je prosté vyslovení jednotlivých číslic telefonního čísla , tak jak stojí po pořádku za sebou. Právě tak to začali dělat Indové. Bylo to pohodlnější a kratší.
Když v číslech chyběl nějaký řád, jako třeba v číslech 101 nebo 1 024, vypomohli si tím, že místo názvu číslice vložili slovo „ prázdno ”. a aby se při zápisu nic nepopletlo, místo „ prázdného ” řádu dělali tečku. Později začali místo tečky dělat kroužek. Takovému kroužku se říká „ sunja ”, v jazyce hindí to znamená opět „ prázdno ”, „ prázdné místo ”.
Arabští matematici přeložili toto slovo podle svého jazyka . Místo „ sunja ” začali říkat „ sifr ” a to už je slovo, které trochu známe. Vždyť i u nás se někdy číslici říká cifra.
Dnes ciframi rozumíme všech deset symbolů, jejichž pomocí zapisujeme čísla. Ale ještě před dvěma sty lety se třeba v ruštině pod názvem cifra skrýval jeden jediný pojem – nula.
Dnešní číslovka nula se zrodila poměrně nedávno – daleko později než cifra. Je to vlastně latinské slovo nullus – žádný.
Číslice, kterých užíváme dnes, jsou výsledkem vývoje, který začal v číselných symbolech staroindické matematiky. Často jim říkáme Arabské číslice, ale není to přesné. I když se do Evropy poziční číselná soustava a dnešní číslice dostali prostřednictvím Arabů, jsou indického původu. Stejným způsobem – přes arabskou matematiku – byly evropskou vědou převzaty mnohé jiné pozoruhodné objevy matematiků starověké Indie.

Indičtí vědci udělali jeden z nejdůležitějších matematických objevů. Vytvořili poziční číselnou soustavu – způsob zápisu a čtení čísel, kterého dnes používá celý svět.

Ptáci

PTÁCI

Ptáci žijí na celém světě a je jich téměř 10 000 druhů.Vyvinuli se z plazích předků asi před 140-150
miliony let.První známý pták je archaeopteryx,jehož několik zkamenin bylo naleeno v Německu.Jsou to jediná zvířata,která mají peří a křídla-ale ne všichni umějí létat.Všichni ptáci snášejí vejce a většina z nich staví hnízda,kde
vychováv

KOLIK PÍREK MÁ PTÁK?
Počet peříček se u každého druhu ptákamění podle věku a roční doby.Většinamalých pévců má 1500 až 3000
pírek na těle.Ovšem labuť může mít až 25 000 per.Dravec(např.:orel),mívá 5 000-8 000 per.Pera se liší velikostí a tvarem.Nejsilnější bývají rejdovací pera v ocase a letky,nejmenší prachová pírka.Výměna peří se nazývá pelichání.
Většina ptáků pelichá 2krát ročně.


TYPY ZOBÁKŮ
Jelikož současní ptáci nemají křídla a přední končetiny jsou přeměněny v křídla musí být shopni sbírat a připravit potravu zobákem.Každý druh má zobák obdivuhodně přispůsobenk přijímání určitého druhu potravy.Dravci mají zahnuté zobáky k trhání masa,bahňáci mají dlouhé zobáky,jimiž vytahují z bahna červy.Ledňák obrovský má silný zobák k chytání plazů,kdežto lelci díky širokým obrveným koutkům mohou lapat létající hmyz.Papuchalkové používají své zobákyk lovu potravy i jako signalizační zařízení.Pro ně stejně jako pro tukany nebo jiné exoty,není důležitý jen tvar,ale i zbarvení zobáku.

Kružnice sedí na bagru a telefonuje

Kružnice sedí na bagru a telefonuje

o mně


Ahojky lidišky, zdraví vás takovej malej blázínek ( do zelený a ornžový). Jsem taková normál střelená holka a jsem pro každou srandu, ale jsem taky dost tvrdohlavá....

SEMINÁRNÍ PRÁCE - BAROKO


BAROKO

INTERNET, ILUSTROVANÉ DĚJINY HISTORIE ČESKÝCH ZEMÍ, DĚJINY ZEMÍ KORUNY ČESKÉ(CD)

OBSAH: 1.ÚVOD - BAROKO A ABSOLUTISMUS
2.BAROKO VE SVĚTĚ
3.BAROKO V ČECHÁCH A NA MORAVĚ
4.KULTURA BAROKA
5.ŽIVOT ZA DOBY BAROKA




ÚVOD
BAROKO A ABSOLUTISMUS


Pobělohorské období nepatří v našich dějinách právě k populárním epochám, vznáší se nad ním stín ,,temna“. Ačkoliv Alois Jirásek věnoval svůj stejnojmenný román dění v 1. polovině 18.století, toto ,,temno“ se rozprostírá nad celou dobou baroka v naší historii, ale neprávem. I celá éra mezi lety 1620 - 1740 náleží neoddělitelně k osudům našich zemí a národů, i když se vývoj ubíral jiným směrem, než si představovali vůdci stavovského odboje z let 1618 - 1620.
Poněkud zjednodušeně je možno říci, že baroko jako kulturní styl proniklo do českých zemí po porážce stavovských vojsk na Bílé hoře v přímé souvislosti s expanzí katolické církve. Baroko není jen uměleckým slohem, a to posledním evropským komplexním slohem zahrnujícím svorně všechny oblasti umění, ale je i způsobem života.
Dnes se obecně soudí, že termín baroko pochází z portugalského slova ,,barocco“, jímž klenotníci v 16. století označovali nepravidelně utvářenou perlu. Kolébkou nového stylu byl Pyrenejský (Iberský) poloostrov a poloostrov Apeninský. O místě zrodu barokního stylu nebylo nikdy větších pochybností. Spory se vedly jen o přesné uměleckohistorické zařazení některých výtvarných projevů sklonku 16. a počátku 17. věku. Není vždy zcela jasné, zda se jedná už o díla barokní, nebo zda přísluší k tzv. manýrismu, který bývá chápán buď jako předstupeň baroka, nebo jako závěr renesance.
Co je podstatou baroka? Jeho pojmenování není náhodné. Nepravidelná perla navozuje představu nepravidelných forem, které jsou charakteristické pro barokní umění, stejně jako vnitřní napětí, neklid a smysl pro dramatičnost. Za nepravidelností, rozevlátostí a okázalou rozdychtěností se ovšem skrývá pevný řád. Jen na pevných a precizních základech stavěli barokní tvůrci vzdušné a zdánlivě lehké konstrukce. Francouzský historik Victor-Lucien Tapié napsal: ,,Barok je věčným příkladem toho, co neumějí vyjádřit ani pravidla, ani předpisy, je nositelem věčné konstanty lidské duše a jejím převedením do tvarů.“
Baroko je dobou protikladů. Základní kontrast - nicotnost pozemského života ve srovnání s životem věčným, rozpor mezi prostou, nedokonalou lidskou existencí a nepostižitelným nadzemským božím světem - pojímá obdobně jako myslitelé vrcholného středověku. Pozemský život je ,,sen“ , skutečný je život na věčnosti. Toto platensko-augustiniánské východisko nebránilo tomu, aby se člověk zaměřil i na vlastní, časově omezený pobyt na této zemi a svým příkladným chováním si pojistil život věčný. Podle katolické víry není nic předurčeno, jen boží milost je všeobjímající. Světská sféra je pomíjivá, ale není v zásadě zavrženíhodná, zejména pokud slouží k chvályhodným účelům. Člověk musí směřovat k Bohu, ale lidské bytosti jsou omylné a chybující a nemůžou dosáhnou svého ideálu. Proto jim mají kněží prohřešky odpouštět (forma zpovědi a pokání) , ale zároveň je musí zavazovat k lepšímu a ušlechtilejšímu počínání.
Kontrast je i základní osou výstavby uměleckých výtvorů. Baroko hýří metaforami, které bývají pravou podstatou sdělení. Obrazné přetlumočení prosté skutečnosti není ozdobou, ale, jak odpovídá barokní mentalitě, skutečností samou. I toto pojetí prozrazuje inspiraci ve středověké estetice. Barokní svět je zdánlivě těžko srozumitelný dnešnímu člověku, odchovanému průmyslovou civilizací. Nástup baroka byl však převratem i pro většinu nekatolických obyvatel českých zemí v prvních desetiletích 17. století. V porovnání s evangelickým přístupem ke světu a životu bylo baroko kvalitativně odlišným jevem. Baroko se zrodilo na evropském jihu jako reakce na uměřenost humanismu a renesance, jako výraz nejistoty doby i jako vyjádření snah obrozeného a exaltovaného(vypjatého) katolicismu. Do českých zemí přicházelo ze stejných oblastí jako politikové a kněží, kteří měli ve středoevropském prostoru povzbudit katolickou církev. Jihoevropský katolicismus narazil na hráz rigidního (přísného) protestantismu. Tuto hráz násilím prolomil, nekatolíkům bylo jiné náboženství vnuceno, ale barokní duch se posléze ujal a oslovil všechny vrstvy.
V barokním slohu rozlišujeme tři základní fáze: ranné baroko, které u nás (i ve střední Evropě) končí někdy kolem r. 1680. pak následuje baroko vrcholné (zhruba mezi lety 1680 - 1740 s přesahy do doby pozdější) a pozdní etapa přechází do vyumělkovaného rokokového slohu, ulpívajícího na drobnostech a zdobných detailech.
RANÉ BAROKO Architektura této doby vyniká především mohutností a rozlehlými komplexy s širokým průčelím. Půdorysy se skládají především z přímek. Průčelí člení vysoké palistry, které přesahují přes dvě až tři podlaží. Orámování oken vrcholí segmentovými a trojúhelnými nástavci, které se zpravidla na jedné fasádě střídají buď podle pater nebo v jednotlivých patrech vždy ob okno (Černínský palác) . Štíty, vykíře, okna i portály jsou zakončeny kamennými koulemi a piniovými šiškami. Z boku se ke štítům přidávají volutová křídla. Převažujícím typem kleneb jsou valené klenby s výsečemi. Štuk je těžký, plastický, z ornamentů převládají rouška (šátek) , ovocný a květinový feston, okřídlné hlavy baculatých andílků.
VRCHOLNÉ BAROKO Především v první polovině svého života je dynamické a stavby z tohoto období se zdají být plné pohybu, vzrušení a napětí, stěny se jakoby prohybují. Změkčující obrys dává budovám dvojdílná mansardová střecha pojmenovaná podle svého tvůrce, francouzského architekta Masarda. V klenbách vede placka (čtvercový základ) a pruská klenba (obdélníkový základ). U portálů se volutová křídla obracejí dovnitř nebo do volného prostoru. Portály srůstají s balkóny. V ornamentice se objevuje akant, páska, mřížka a mušle. Barokní gotika - je to směr vrcholného baroka, tvarově se inspirující gotikou, ale komponovaný barokně.


Dalším, v českém pobělohorském prostoru původně cizorodým prvkem, byl absolutismus. Termínem absolutismus označujeme takový princip správy státu, kde výsadní moc náleží panovníkovy a jím jmenované vládě. Ostatní složky společnosti, včetně nejvyšších, mají jen druhořadou úlohu. Pravomoci zemských sněmů a jiných stavovských orgánů jsou výrazně zmenšovány, jejich rozhodování se vztahuje jen na méně podstatné záležitosti.
O aplikace tohoto principu na země Koruny české se pokoušel neúspěšně už Ferdinand I. Vítězný pobělohorský absolutismus by novým, nezvyklým režimem a znamenal velký přelom v historickém vývoji. Po nezdařeném výboji mohl konečně habsburský panovník (Ferdinand II.) prosazovat své svrchované nároky na vládu nad všemi poddanými (tzn. z hlediska vládce i nad privilegovanými vrstvami společnosti) . Pro představitele šlechty a měšťanstva to byla smutná skutečnost, o to truchlivější, že ke změně poměrů došlo během nedlouhého časového úseku.
Absolutistický model nebyl však v habsburské monarchii prosazen hned v roce 1620 v plné míře. Přitom úsilí o zavedení absolutismu se téměř shodně uplatňovalo ve všech zemích soustátí: v rakouských zemích, v Uhrách (tam jen s velkými obtížemi) i v zemích Koruny české. Zde mohla být záminkou i odplata za účast na povstání proti zákonnému vladaři. Záminka to byla vhodná, mnohdy i zdůrazňovaná, ale základem snah habsburských panovníků bylo jednoznačně dosažení absolutní vlády nad všemi regiony a národy. Tohoto cíle se jim však podařilo dosáhnout až později.
Barokní absolutismus nebyl ještě zcela důsledný. Jednotlivé země si zachovaly množství tradičních starých práv, panovník a vláda se snaží řídit monarchii centralisticky(termín absolutismus je vždy spojován s centralismem), ale v praxi se vše úplně nedaří a o nějaké unifikaci zemí spadajících pod žezlo rakouských Habsburků nelze ani hovořit. Francie za Ludvíka XIV. zůstává pro středoevropské Habsburky nedostižným vzorem, ostatně král ,,Slunce“ vládl v zásadě jen jednomu národu a ne souboru různých, stupněm rozvinutosti se značně lišících zemí.
Po počátečních letech zkoušení nabývá absolutistický centralismus na síle někdy po roce 1680, v době kdy Habsburská monarchie začíná prožívat éru velmocenské slávy.
České země po Bílé hoře doznaly dvojí zásadní změnu: postupně byl z vysokého politického dění vytlačen stavovský živel, základní váha moci spočinula na panovníkovi a spolu s rekatolizací začal pronikat nový barokní styl. Na baroko jsme si zvykli, jeho zjevné důkazy vidíme stále kolem sebe, ale na to, že naše země byly pevnou součástí habsburské monarchie, se většinou přivykat bráníme. Ale je to fakt, který nelze vzít zpět. Habsburkové byli ,,cizí“ dynastií, ale její první příslušník byl na český trůn uveden po řádné a právoplatné volbě a země Koruny české byli nedílnou složkou většího státního celku v dlouhém rozmezí let 1526-1918. Z této skutečnosti je třeba vycházet i při hodnocení našich dějin a snažit se je zařadit do širšího středoevropského kontextu.


BAROKO VE SVĚTĚ

Název „barok“ se používá pro převládající styl v evropském umění a architektuře v 17. a na počátku 18. století. Vznikl v době, kdy se většina umění ze 17. století netěšila přízni kritiků, a původně tento termín označoval zneužití, naznačující groteskní, nadměrné rozpracování. Nyní se používá k označení dynamického stylu, který se zrodil v Římě kolem roku 1600 a šířil se po celé Evropě.
Baroko zakořenilo zejnéma v katolických zemích. Tento sebejistý styl byl spojen s novým posílením katolické církve, která se v té době prosazovala proti protestantství. Baroko zdědilo pohyb od manýrismu, který mu předcházel, a dojem majestátnosti a trvanlivosti od vrcholné renesance. Tyto vlivy se spojili do vášnivého stylu, který byl obzvláště vhodný pro vyjadřování náboženských pocitů. Někteří barokní umělci, například italský sochař a architekt Bernini a vlámský malíř Rubens, byli zbožnými katolíky.
Avšak dojem neomezené výmluvnosti, který je pro barokní umění charakteristický, se také propůjčil pro určitý druh světského umění. Například ve Francii dosáho baroko největšího rozkvětu v podobě propagandy pro Ludvíka XIV. Obrovský palác ve Versailles spojil architekturu, malířství, sochařství, výzdobu a zahradní architekturu v oslavu jeho královské slávy. Kombinace různých druhů umění, aby bylo utvořeno „celkové umělecké dílo″, byla pro toto období typická.
Barokní umění mělo malý vliv na Velkou Británii(kde všechno spojené s katolickou vírou bylo podezřelé). Na počátku 18. století však došlo ke krátkému výstřednímu rozkvětu barokní architektury, zejména v práci sira Johna Vanbrughna a Nicolase Hawksmoora.





BAROKO V ČECHÁCH A NA MORAVĚ
SVĚTLA A STÍNY BAROKNÍ EPOCHY

Baroko, které vévodilo umění i životnímu stylu českých zemí od poloviny 17.až do poloviny 18.století, bylo posledním velkým evropským slohem. Jeho nástup patrný v česko-moravském
prostoru už před Bílou horou (Matyášova brána na Pražském hradě,část Klementina) i za třicetileté války ( malostranský palác Albrechta z Valdštejna, pražská Loreta), však zbrzdily dlouhodobé boje a jejich hospodářské následky. Tím mohutnější byl rozmach baroka v poslední třetině 17. věku. Příchod baroka do českých zemí bývá často spojován s rekatolizací, což je ovšem pravda pouze částečná. Barokní sloh ovládl českou krajinu a vtiskl jí nezaměnitelný ráz vlastně až v čase, kdy rekatolizační úsilí bylo dokončeno a na venkově zůstali jen nepatrné skupiny evangelíků. Navíc baroko nebylo výhradně uměním katolických oblastí Evropy, i když se v ní zrodilo. V českých podmínkách však baroko přesto úzce souvisí s působením katolické církve. Vítězný pobělohorský katolicismus učinil hlavním tématem umění náboženství. Pozornost přitom soustředil především na křesťanský chrám jako obraz království božího na zemi. Citová naléhavost i vroucnost výtvarného umění oslovovaly návštěvníky barokních kostelů bezprostředněji než kdykoliv dříve. Zobrazované osoby se zdály sestupovat z nebes, vymalovaných v chrámové kupoli, podmanivý prostor chrámu oživovaly plastiky světců, zachycených v dramatickém pohybu. Výtvarná podoba barokních chrámů, kostelů, kaplí i dalších církevních staveb musela v českých zemích odpovídat autoritě katolické církve. Proto se jí věnovali nejlepší umělci (architekti J.B.Mathey, J.B.Santini-Aichel, Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferovi, mimo jiné tvůrci monumentálního malostranského chrámu sv. Mikuláše, malíři Petr Brandl a V.V.Raichner i celá plejáda sochařů).
Barokní umění si libovalo ve sváru, v dynamickém střetávání protikladů. Napětí mezi nimi dokázalo přenést i na diváka a přesvědčit jej, že vítězství náleží pouze straně hájící závazné katolické pravdy. Tuto zásadu sdělovaly návštěvníkům i obrazy programově zachycující i vyloženě hnusné a šeredné jevy.Rozdíl mezi nedokonalým pozemským světem a dokonalost říše boží mohl být sotva vyjádřen názorněji.




Církevní baroko v našich představách nesprávně splývá s působením jezuitského řádu. Jezuité byli tehdy nesporně řádem nejnevlivnějším, avšak právě jejich výsadní postavení popouzelo starší řády, především benediktiny, cisterciáky a premonstráty.Ti okázale zdůrazňovali svou starobylost a zásluhy ještě z předhusitských časů. Záměrně vyzdvihovali především období rozkvětu za vlády Karla IV., kdy jezuité ještě neexistovali, a své klášterní chrámy dávali přebudovávat ve stylu tzv. barokní gotiky.
Nedílným projevem vypjatého náboženského cítění barokní epochy byly poutě na svatá místa, spjatá s kultem Panny Marie (Svatá Hora u Příbrami, Stará Boleslav, Svatý Kopeček aj.)
a nového světce, Jana Nepomuckého. Za přímluvou se ovšem putovalo i k jiným svatým. V pobělohorském období se opět mocně vynořila úcta k svatému Václavovi, jenž prý na podzim 1648 odvrátil od Prahy švédská vojska. Podle dobového proroctví měl zemský patron zachránit český národ, až mu bude nejhůře.
Napětí, spory a netolerance, pramenící z přesvědčení o správnosti katolického pojetí víry, postupovali celý tehdejší život. Všechny tyto pocity umocňoval probíhající zápas Habsburské monarchie s pohanskými Turky, kteří roku 1683 pronikli k Vídni, a blízkost nekatolického světa, existujícího v rámci Koruny české (Slezsko) i v jejím těsném sousedství (Sasko). Kam až vedla vypjatá víra, přerůstající leckdy ve fanatismus, dokládá příběh, který vzrušil Prahu na samém sklonku 17. století. Roku 1694 pohřbili jezuité v Týnském chrámu s velikou slávou dvanáctiletého židovského chlapce Šimona Ábelese, jehož prý vlastní otec utloukl k smrti údajně proto, že přestoupil ke katolicismu. Také pronásledování nekatolíků, posilovaných ve svých postojích literaturou dodávanou ze středoevropských luteránských a kalvínských zemí, náleželo k dobovému koloritu a vyvrcholilo v první třetině 18. století.

KULTURA BAROKA
BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ
Pejorativní název dali slohu teoretikové klasicismu, kteří ho odsuzovali jako projev zvráceného vkusu. Baroko je totiž opakem renesanční touhy po uzavřené formě, harmonických proporcích, klidu a jednotě. Rozbíjí ucelenou renesanční formu, porušuje renesanční zákony tektonické rovnováhy, vnáší do obrazové kompozice nezvyklý pohyb,ruch a napětí, používá silných dramatických efektů světelných, aby diváka ohromilo a otřáslo jím. Barokní malířství si libovalo v líčení velkolepých mytologických a alegorických výjevů, oslavujících v podobě antických bohů nebo hrdinů příslušníky panovnických nebo šlechtických rodů, nebo v sugestivním zobrazování ukrutných scén mučení křesťanských světců. V nich mohl barokní malíř rozvinout svou zálibu pro vyjadřování mocných duševních hnutí, sklon k nadsázce a přepínání, k divadelní efektnosti, vypočítané na pohled z určitého místa.Barokní malířství pokračovalo po stránce námětové, technické i formální v dědictví renesance a manýrismu, přetvořilo však tuto tradici ve smyslu svých slohových vlastností. Rozvoj barokního umění souvisel ideologicky a společensky s protireformačním katolictvím a posílením vlivu a moci feudální šlechty, proto barokní sloh nalezl uplatnění především v Itálii, Španělsku, Portugalsku, jižním Nizozemí a ve střední Evropě v Rakousku a v českých zemích, v Novém světě v Brazílii a Mexiku.Francii v 17. století ovládal klasicismus, v měšťanském Holandsku se prosadil realismus, který charakterizuje také některé projevy španělského i českého malířství. Protože však i v klasicistickém i realistickém malířství 17. století nacházíme obecné rysy barokního umění (barokní temnosvit, barokní pompéznost a teatrálnost), hovoříme o barokním realismu a barokním klasicismu na rozdíl od pozdějšího Courbetova realismu a Davidova klasicismu.Barokní malířství se projevilo stejně v nástěnné malbě jako v závěsném obraze (oltářní obraz, mytologická, historická, alegorická malba, portrét, krajinomalba, zátiší, zvířecí obraz).Základ k baroknímu malířství položil v Itálii Caravaggio a bolognská škola Carracciů, barokní iluzionismus vyvrcholil ve freskách římské školy. Italské podněty osobitě zpracovalo barokní malířství španělské, nizozemské, rakouské, německé a české. Umělci této doby byli: malíři :Caravaggio, Tiepolo, Rubens, Velázques, Rembrand

KULTURA ODÍVÁNÍ
V polovině 17. století, s panováním Ludvíka XIV. versailleský dvůr diktoval módní zákony celé Evropě. Z Paříže putovaly každý měsíc dvě módní loutky v životní velikosti do Londýna a později i do ostatních měst Evropy, aby předvedly novou pařížskou módu. Sjednocovaly vkus šlechty a ovlivňovaly oděv prostých lidí, kteří kopírovali oděv vznešených. Oděv se plně přizpůsoboval ideálům baroka. Mizí škrobenost a nepřirozenost. Přirozená silueta zvýrazňovala plné tvary a vyžádala si i nové oděvní materiály. Měkké hedvábí, množství krajek, stuhy, lemy a výšivky. Využívalo se hry barev, světel a stínů. Barokní móda podtrhovala fantazii i touhu po nádheře a okázalosti.Mužský oděv nesl znaky až zženštilé. Přesto vytvořil tři základní díly dnešního pánského obleku : sako, vestu a kalhoty, i když měly k dnešní době ještě daleko. Kabátec se zapínal na řadu knoflíků. Byl šit z drahých těžkých materiálů (brokátů), vyšíván a zdoben zlatými stuhami. Poprvé se na kabátci objevily kapsy a tato módní novinka se stala trvalou součástí pánského oblečení. Rukávy byly přehrnuty do manžet. Aby byl kabátec pohodlný i pro jezdce, měl vzadu rozparek zapínaný na knoflíky. Košili zdobily bohaté krajkové manžety, límec s nákrčníkem a žabó ( zřasená krajková ozdoba pod krkem). Otevřené přední díly kabátu odkrývaly vestu, ta sahala ke kolenům a zakrývala tak úzké kalhoty. Kalhoty sahaly ke kolenům a doplňovaly je punčochy pastelových barev: oblíbené byly bílé, bleděmodré, růžové i červené. Obliba hedvábných punčoch dala vzniknout i veliké královské manufaktuře blízko Paříže a odborné punčochářské škole. Charakteristickým znakem mužské módy se stala paruka. Vlasy stočené do loken spadaly u mužů hluboko na ramena. Muži si hladce vyholovali celou tvář po způsobu dvořanů, kteří se tak chtěli přizpůsobit mladému králi Ludvíku XIV. Knír zůstal privilegiem elitních královských oddílů. V druhé polovině 18. století se mužská móda zjednodušovala. Kabátec ztrácel své zženštilé ozdoby stuhy, krajky. Z něho se později vytvořil frak, který se stal základem mužského šatníku-19. století.Ženy byly ozdobou královského dvora a středem zájmu aristokratické společnosti. Přirozená silueta se v průběhu 17. století změnila. Živůtek byl vyztužen šněrovačkou, která stahovala pás do módní štíhlosti (na barokní šněrovačku bylo zapotřebí kilo rybích kostic). Oválný výstřih zdobily krajky, stejně jako nabírané rukávy sahající k lokti. Původní hladce splývající sukně byly znovu podpírané obručemi. Vpředu rozstřižené, takže odkrývaly sukně v odlišné barvě. Ženský oděv byl velmi složitý a dekorativní, šil se z brokátu a lyonského hedvábí. Tento materiál, který zaplavil v té době evropský trh, byl však určen jen příslušníkům nejvyšších tříd. Vlasy: Ženy nosily složitý účes "a la Fontanges". Jméno dostal podle vévodkyně de Fontanges, slavné milenky Ludvíka XIV. Na jednom honě se jí uvolnil účes a vévodkyně si ho převázala stužkami. Nosily se i velmi složité a mnohdy i těžké účesy, na které se používaly ploché lahvičky s vodou a živými květinami.Obliba tance zvedla těžkou krinolínu a odhalila střevíčky. Šily se z brokátu, hedvábí, sametu, atlasu. Vysoké podpatky, krajkové ozdoby a pentle z nich vytvořily křehký módní doplněk. Mužskou obuv představovaly nízké střevíce zdobené sponou. Vyumělkovaný styl odívání zvýrazňovalo složité líčení. Nánosy pudru stylizovaly tvář. Přes všechnu okázalost a nádheru byla rokoková móda velmi nehygienická. Silné parfémy přehlušovaly zápach špíny a potu.

ARCHITEKTURA
Monumentální barokní stavby se vyznačují především různorodým členěním prostoru. Množství křivek, střídání konvexních a konkávních tvarů mělo vyvolat dojem pohybu hmoty.Součástí architektury jsou štuky, malba, sochařské doplňky, zlacení a umělé mramory různých barev. Umělé mramory se od pravých liší zvlněným povrchem, souvislou plochou bez spár a není tak studený jako pravý kámen. Cílem bylo vyvolat iluzi autentičnosti. Další vlastností baroka je smysl pro urbanistické řešení. Vždy přihlíželo na postavení staveb vůči okolnímu prostředí. S klidným svědomím otočí kostel o 90 i více stupňů presbyteriem k západu a boční stranu řeší jako hlavní průčelí.Jiným typickým barokním zvykem je přísná symetrie. Průčelí domů mají dva shodné portály, z nichž je pouze jeden použitelný a druhý - slepý - mývá většinou okna. I rozmístění oken je souměrné. Tam, kde se okna vzhledem k vnitřku nehodí, se malují shodně se skutečnými okny jako tomu je například v domě U černého vola v Loretánské ulici (č.1). Podle těchto malovaných oken můžeme určit jak vypadala původní okna, i když již byla několikrát vyměňována.Kromě sezónních loveckých zámečků zůstávají zámky sídlem šlechty na venkovských panstvích. Místnosti na zámcích se specializují pouze na jeden účel - salónky, jídelna, knihovna, obrazárna. Nejvznešenější bývá první patro. K zámku přiléhal většinou park. Z barokní doby se rozlišují dva typy parků. Francouzský vytváří pravidelně rozvržené ploch oddělené pískovými cestičkami. V jednotlivých odděleních rostly keře a květiny vysázené do různých obrazců. Anglický park napodobuje přirozený stav přírody. V parcích byly budovány vodotrysky, fontány, umělé jeskyně, sochy a aleje. Příkladem barokního parku může být např. Valdštejnská zahrada.
Pražská Loreta
Základ každé lorety tvoří Svatá chýše (casa santa). Je to malý hranatý domek, který napodobuje stavbu, v níž kdysi podle legendy žila P.Maria v palestinském Nazaretu, a kterou přenesli andělé do italského Loreta. Protože se Loreto stalo tehdy významným poutním místem, kopie Svaté chýše se stavěly od 17. století i jinde. Nejčastěji uprostřed prostranství obklopeného ambity s kaplemi nebo v interiérech kostela. Nejstarší česká loreta je v Hájku u Prahy (1623), ale nejznámější je v Praze na Hradčanech.
Pražská Loreta byla postavena v letech 1626 až 1627. Nejdříve byl vybudován základ - Santa casa, jejímž architektem byl Giovanni B. Orsi. Po něm pokračovali ve stavbě Andrea Allio a Silvestre Carlone. Svatá chýše nebo také loretánský domek byl původně pouze malovaný a až v roce 1664 byl obohacen o štukovou výzdobu. V dalších letech kolem ní vyrostl jednopatrový ambit s kaplemi v koutech a uprostřed dokončenými v roce 1740. V roce 1735 nahradil Kilián Ignác Dientzenhofer střední kapli východního křídla kostelem Narození Páně.
Loreta se ve světě proslavila svou zvonkovou hrou. Sestrojil ji v roce 1694 hodinář Petr Naumann a dvacet sedm zvonků ulil Klaudius Fromm z Amsterodamu. Každou hodinu tyto zvonky hrají svojí typickou píseň.


ŽIVOT ZA DOBY BAROKA
ŽIVOT ŠLECHTY

Šlechta byla nejmocnější vládnoucí skupinou společnosti. Šlechta žila v nádherných zámcích a palácích, které měli i sto místností. Sice byly překrásné, ale působily chladně a neosobně. Tyto zámky byly zdobeny: závěsnými,textilními obrazy(tapisériemi a gobelíny), na stropech byly štuky-květy, listy, ornamenty či figurky. Nelitovali peněz na zlato, stříbro, mramor a drahé kovy. Nosili překrásné šaty bohatě zdobené a pořádali velkolepé slavnosti s bohatě obloženými stoly.Vzorem byla šlechta francouzská. Používali masivní nábytek. V baroku se objevily i nové druhy nábytku jako třeba komody, sekretáře, prádelníky a kredence. Stoly, židle i podpěry nebes u postelí bývaly často šroubovitě zatočené (tordované).Stále více se objevoval čalouněný nábytek. U chudších šlechticů se používalo cínové nádobí, u bohatších módní stříbrné soubory, české sklo - čiré s řezanými ozdobami nebo bílé s pestrými malbami. U nejbohatších bývaly zlaté poháry, slánky i misky. Na zámcích převažovaly masivní stoly pro početné rodiny, které byly pokrývány bílými ubrusy či dokonce koberci. Měli rádi raky, ryby a zvěřinu. Na šlechtických stolech byly novinkou exotické nápoje - káva, čaj a čokoláda.Téměř každý rod rozmnožil svou sbírku portrétů předků o další obrazy.
Šlechtická rodina
Šlechtická rodina byla většinou početná. Rodiny tvořily rody udržované po mužské linii. Všichni mužští členové rodiny měli své povinnosti - různé zemské, státní či dvorské úřady, sloužili ve vojsku nebo v diplomacii. Pokud se šlechtic rozhodl pro veřejnou činnost, bývalo jeho hlavním cílem získat významné postavení u vídeňského císařského dvora. Každý člen šlechtické rodiny musel také dodržovat přísná pravidla společenského chování a čest rodu. V barokní době probíhal úpadek rytířského stavu. Rody chudly, tvrze se rozpadaly a rytíři často splývali se zemědělským obyvatelstvem nebo bojovali ve vojsku.V panském stavu rychle přibývalo cizinců. Všechny panské rody se snažily vybudovat velké pozemkové majetky. Šlechta v čele s panovníkem a církev tvořili barokní společnosti vládnoucí skupiny. Každý rod měl svůj znak - erb. K nejmocnějším a nejbohatším rodům patřili Černínové, Kinští, Žerotínové, Lichtenštejnové. Nejbohatší z českých pánů byl jihočeský Eggenberg, který měl 3000 – 4000 osedlých.Výchova mladých šlechticů a šlechtičen byla od útlého věku založena na přesvědčení, že jsou něco víc než ostatní. Museli dodržovat přísná pravidla společenského chování.Zábava šlechty: Šlechta věnovala zábavě mnoho času. Hosté zůstávali často i několik dnů. Jednotlivé rodiny mezi sebou soupeřily v přepychovém jídle, množství služebnictva a slavnostních šatů. Plesy byly oblíbené pro dámy zatímco páni si oblíbili hony. Staly se jejich nejoblíbenějším zábavou. Největšími společenskými událostmi pro šlechtu byly korunovace a dvorské slavnosti. Vedle toho se šlechtici věnovali i sportu, míčovým hrám, bruslení, jízdě na saních, a především jízdě na koni a šermu. Šlechtici se ale zabývali i uměním. Takřka všichni hráli na hudební nástroj. Šlechtičny malovaly nebo vyšívaly.
V české barokní hudbě se spojila tradice lidové písně s nejnovějším vývojem tehdejší evropské hudby. Na některých zámcích byla stálá kapela. Mnozí čeští hudebníci sklízeli úspěchy po celé Evropě. Bylo mnoho hudebníků zejména mezi kantory.Na některých venkovských zámcích i v palácích byly divadelní sály a scény v parcích.V počátcích sem byli zváni především italští a němečtí herci. Po nich se objevilo i domácí divadlo a ožilo i ochotnické divadlo, kde hráli i samotní šlechtici. V baletech na vídeňském císařském dvoře hrál i samotný panovník.Tanec byl v šlechtických a bohatších měšťanských rodinách pokládán za nezbytnou část vzdělání. Tanec vyučovali především francouzští, španělští a italští učitelé. Tance se pořádali především v rozlehlých a vysokých společenských sálech.




Vítám vás

Vítejte na mém blogu. Doufám, že se vám tu bude líbit a najdete zde to co chcete!

PAŘÍŽ

Paříž

Paříž je hlavní město Francie. Je také zároveň centrem regionu Île-de-France (Île-de-France je jedním z regionů Francie), zahrnujícího Paříž a její předměstí, a současně sama tvoří jeden z francouzských departementů ( jméno správního celku ve Francii a několika dalších frankofonních zemí ). Samotná Paříž má kolem dvou miliónů obyvatel, pařížská aglomerace pak celkem deset miliónu, přibližně tedy stejně jako celá Česká republika. Paříž je rozdělena do dvaceti městských obvodů (francouzsky: arrondissement). „Arrondissementy“ jsou uspořádány do „šneka“, pro vysvětlení arrondissement s číslem jedna je úplně v centru na pravém břehu Seiny, na protilehlém břehu je však již Paříž 6. Čím vyšší číslo se tedy na adrese objeví, tím dále od centra Paříže se nacházíte.

Historie Paříže

První zmínky o Paříži máme již ze třetího století př. n. l. Osídlen byl však jen malý ostrůvek na Seině. Byl obýván keltským kmenem Parisiů, z toho pramení dnešní jméno velkoměsta. Hlavním městem se Paříž stala v roce 508 n.l.

LONDÝN


Základní informace
Londýn je hlavním městem Velké Británie. Toto město má v současné době okolo 7 milionů obyvatel a je to největší město Evropy. Ještě před 100 lety byl Londýn největším městem na světě. 1/4 z celkového počtu obyvatel pochází ze všech částí světa, a proto se zde hovoří 150 jazyky.

Stručná historie Londýna
Londýn byl v počátku tvořen ze čtvrtí: City, Westminster a Southwark. Nejstarším územím je City, které se rozkládá na 10 ha od 10. století. Westminster, který tehdy už existoval, se city po staletí soutěžil o vedoucí politické, hospodářské a kulturní postavení. S oblastí severně od Temže sousedila už za Římanů další velká část: Southwark. Do města se chodilo několika branami, a nebo po mostě přes Temži, který postavili Římané - dřevěný London Bridge, který byl mnohokrát rekonstruovaný a v 16. století přestavěný na kamenný a až do roku 1749 byl jediným spojením mezi jižním a severním Londýnem. Většina dalších okolních vesnic byla k městu přičleněna teprve asi před 150 lety. Velký Londýn má teď 33 obvodů.
City se dnes rozkládá na ploše asi 200 ha. Dnes se v tomto obchodním a finančním centru jen pracuje a na své pracoviště zde denně proudí 350000 lidí. Přes noc zůstává pouze 6000.
London Eye - největší ruské kolo na světě, bylo postaveno při příležitosti přelomu tisíciletí. Se svými 135 metry je to čtvrtá nejvyšší konstrukce v Londýně. Na kole je 32 uzavřených kabin, z nichž každá pojme 25 lidí. Za jasného počasí je vidět do vzdálenosti 25 km.
Tower bridge - most postavený v gotickém stylu. Zvedací most, vybudovaný v letech 1886-1894, tvoří ocelová konstrukce, oděná do ozdobného kamenického roucha, kterou drží pohromadě 3 tisíce nýtů.
Westminster abbey - opatství bylo založeno v 8. století, přestavěno Eduardem Vyznavačem v 11. století a poté ještě jednou Jindřichem III. v polovině 13. století. Konají se zde královské korunovace a pohřby.
Trafalgar Square - patří mezi nejvelkolepější díla Londýna.
Piccadilli Circus - v roce 1890 se zde poprvé objevili světelné nápisy.
Westminster - a Whitehall jsou centrem politické, církevní a královské moci již téměř jedno tisíciletí. Byl to Eduard III. Vyznavač, kdo první učinil z Westminstru královské sídlo.
Whitehall
Big Ben - nejslavnějším prvkem Barryho projektu je věž s hodinami, kde je umístěn 13,5 t vážící zvon Big Ben.